گنبدسازی عسگریان

تفاوت گلدسته مساجد  شیعیان با سنی ها در چیست؟

اگر ما کمی دقت کنیم میبینیم که نه تنها در کنار گنبد پیامبر(صلی الله علیه و آله وسلم) یک همچین مناره ای وجود دارد. بلکه در مسجد جامع ترکیه که معروف به مسجد(آبی) میباشد دور تا دور این مسجد بزرگ و معروف را چهار گلدسته احاطه کرده است و یا مساجد موجود در مالزی یا کشور پاکستان و سایر کشورها یک همچون گلدسته ای در اطراف مسجد وجود دارد .

این مناره ها نماد ونشان بارز اماکن سنی مسلکها میباشد پس شما اگر به مسجد یا مکانی برخوردید که گلدسته آن سر قیفی است یا در سر هر گلدسته و گنبد آن یک هلال ماه وجود دارد بدانید که آن مکان از آن سنی ها میباشد و با احترام گذاشتن به اعتقادات آنان زمینه ساز بروز مشکل یا مشکلات عدیده ای نشوید.

اما شما به عنوان یک شیعه گلدسته های مساجد خود یا حرمهای شریف ائمه های مطهرمان(علیهم السلام) را مشاهده کرده اید که  در بالای مناره ها مانند یک اتاقک وجود دارد .
زیرا در قدیم که از بلندگو و سایر ادوات پیشرفته امروزی برای اعلام اذان و غیره خبری نبود مؤذن برای اعلام وقت اذان در بالای آن منارها رفته و اذان میگفت و یا برای اعلام خبری مهم که عموم مردم باید آنرا بشنوند در بالای آن میرفتند و خبر خود را اعلام می داشتند اما مناره های سنی ها درست بر عکس مناره های شیعیان میباشد

ساخت گلدسته
مناره سازی

ساخت گنبد

ساخت گلدسته

گلدسته فلزی

گنبد فلزی

گلدسته استیل

نمونه عکس گلدسته

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *